vonden zij zich zelfs, hoewel ongaarne, verpligtden ouden lieden het vroeger ruim genot van bier te ontzeg gen. Het liep evenwel niet lang aanof een nieuw on geval veroorzaakte den ondergang van het Godshuis. Ten allen tijde was hetzelve, ten aanzien zijner lande— rijen (nu en sedert lang 185 gemeten), ontheven ge weest van de belasting, bekend onder den naam van «bezaaide gemeten, rondemaat, hoorn- en zoutgeld." Dochtoen de Staten van Zeeland in 1694in plaats derzelve, «den gulden per gemet" invoerden, werd nu de opbrengst daarvan ook van dit Godshuis gevorderd, 't Was te vergeefsdat men het vrijdoms-regt van het Gesticht aantoonde, door getuigschriften van vroe gere pachters der bezaaide gemeten enz", die nimmer deze belasting van het Godshuis hadden gevorderd; te vergeefs,dat men zich daartoe beriep op particuliere en generale ordonnantiën van de Staten zelve, bij welke Godshuizenen alle van den aalmoeze in stand blijvende Gestichten van gemelde belasting waren vrijgesteld geworden - te vergeefs, dat men den rampspoedigen en beklagenswaardigen toestand van 't arme Godshuis voor oogen hield- te vergeefsdat verzoekschriften van Regenten werden gesteund door brieven van voor schrijving van Radenen Rekenmeesters van Z. K. H. te vergeefsdat laatstgenoemden zelfs protest lieten doen tegen 't besluit der Staten. En slaagde men geens zins in de handhaving van het vrijdomsregteven vruchteloos waren ook alle smeekschriftenom dan ten 86

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 192