gemagtigd te ziju, alle bezittingen van 't Gesticht te gelde te makenen zoo vele schu lden als kon te vol doen waarmede dan het Oude—Mannenhuis als zoo danig werd vernietigd 18). Althans, zooveel is zeker, dat het in 't midden der 18'" eeuw bewoond werd door een' landman, die hetzelve zijne eigene boerderij noe men kon. Thans nog is het eene hofstede, groot 118 gemetendenkelijk meestal afkomstig van het vroeger Gesticht. De Kapel stond er nog in 1721en bleef vermoe delijk nog eenige jaren in aanzijn. Immers met ze kerheid is mij bekenddattoen in 1759 eene nieuwe kamer aan de woning werd toegevoegd voor derzelver zoldering de zeer zware balken der afgebrokene Kapel werden gebezigd, welke alzoo nog te zien zijn. De plek, waarde Kapel stond 19) toont zich aan door hoogere ligging. Er worden daar nog fundamenten van 't kerkje en doodsbeenderen der hier begraven liggende oude lieden en bedienden van 't Huis opgeploegd. Vroeger het kerkhof van 't Gestichtheet het thans den boomgaard van 't Kapoenhof, liggende het Gods huis voorheen van rondsomme in zijne boomgaarden, F ill 18) Dit zal de schrijver van den Tegenw. staat van Zeeland, d. i. van 1753 II D. bl. 540), hebben willen te kennen geven, als hij meldt: «voor eenigen tijd stond hier nog enz.» andeis was zijn berigt onjuist. 19) Naardien de Kapel eenigzins meer dan de woning naarSt. Maartensdijk was gelegen, zal denkelijk het oorspronkelijk Gesticht deszelfs ingang hebben gehad aan de tegenovergestelde zijde van den weg die er voorbij loopt, (waar van gesproken is in 't begin van dit opstel), opdat de oude sukkels de Kapel met weinige treden konden bereiken Zulks eenmaal zoo geweest zijnde, werd de nieuwe, nog aanwezig zijnde woning, na het afbranden der eerste, mede aldus gebouwd.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 197