bevallen en treffen maar ook de fijne snaren der ziel op dien toon zal stemmenwaardoor zij voor dezelve gewonnen wordt. Van waar anders komt het, dat niet zelden de verhevenste waarheden zoo onbehagelijk, zoo zonder overreding voorgedragen worden, en geene har ten roeren dan, omdat de spreker of schrijver de vor ming en veredeling van zijnen smaak gering geschat of verwaarloosd heeft? Wijders, ontneemt de goede smaak aan de verdienste dien terugstootenden ernst, welke ieder van haar ver- i wijdert, en tooit haar met bevalligheid. Het is wel niet te loochenen, dat er verdienstelijke menschen zijn zon der smaakmaar hunne verdiensten zijn voor anderen zoo onbehagelijk en terugstootend, dat men schuwt ze te naderen, of ermede in aanraking te komen. Vandaar, dat niet zelden zotskappen zonder verdiensten eer ge duld worden, dan verdienstelijke mannen omdat gene hun gebrek aan verdiensten weten of trachten te ver goeden door eene zekere bevalligheid en gemanierd heid, welke bij hen de plaats van verdienste beslaat. Een ander voordeel van den goeden smaak bestaat daarin, om op tene waardige wijze wel te doen. De goede smaak toch gedoogt niet, dat men den pligt der weldadigheid vervult met trots, of met zucht om te schitteren. Wie alzoo weldoet, maakt zijne weldaad tot een' last, en wondt het wel geplaatst hart met eenen zilveren dolk. Een man van smaak, daarentegen, oe- fent zijne wel- en milddadigheid uit met de naauwlet- 128

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 234