In andere gevallen zal, wanneer de maan zich geheel op de zon vertoont, de rand der laatste aan alle zijden buiten de maan uitsteken. Zulke eklipsen noemt men ringvormigezij zijn het volkomen st wanneer de mid delpunten der beide hemel-ligchamen volmaakt zamen vallen, en heeten dan tevens Centraal, doch deze zijn zeldzaamwanneer men ze voor eene bepaalde plaats beschouwt. Want terwijl de maan-eklipsen, als gezegd, zich overal, waar zij zigtbaar zijn, op gelijke wijze vertoonen, en hare zigtbaarheid alleen van het staan der maan boven den horizon afhangt, is dit bij de zon-eklipsen geheel anders. Deze zijn slechts op bepaalde plaatsen der aarde zigtbaar, en op verschillende wijze. De eene plaats kan eene totale of ringvormige zonsverduistering zien, terwijl die zelfde eklips elders slechts klein is, en op andere plaatsen ziet men de zon, zonder eenige verduisterin g te bespeuren. De oorzaak daarvan ligt in den kleinen afstand, dien de maan van de aarde heeft in verge lijking van de zon. Wij zien iets dergelijks gedurig op aarde. Wanneer b. v. een kerktoren, die verre van ons afstaat, juist door eenen boom bedekt wordt, dan zal men slechts weinige schreden behoeven te doen om den toren van achter den boom te voor schijn te doen komen, indien de laatste ons vrij nabij is, doch indien de boom digt bij den kerktoren is in vergelijking van bij ons, zullen wij daartoe meer schreden moeten doen, ja, wanneer wij in onze ka- LXIV.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 72