't Zwelmpje 22? jaargang nummer 2 augustus 2007 12 zaten er Pallas' Boszangers, Grote Piepers, Dwerggorzen, een Roze Spreeuw, de bekende Blauwstaart, de al eerder genoemde Mongoolse Pieper en een stilge houden Bladkoning bij Grijpskerke...! De Grote Pieper van het Zandvoortwegge- bied was ten minste de vierde in Nederland deze winter. De Grote Pieper is op Walcheren een jaarlijkse verschijning in het najaar. Vooral langs telposten als Westkapelle en de Nolledijk. Daar worden ze in wisse lende aantallen gezien, en dan vanaf de eerste of tweede week van september tot en met november, voornamelijk langsvliegend. Daarnaast is er een voorjaars- geval op 8 april 1996, ook ter plaatse in het Zandvoortweggebied. De Walhout&Twisk kent geen wintergevallen van de Grote Pieper op Walche ren. En voor zover ik weet, het 'recente verleden' ook niet. Dat betekent dat dit het eerste wintergeval is op Walcheren! Rob Sponselee, Noorderbaan 43, 4386 CD Vlissingen, robenlinda@zeelandnet.nl MIDWINTERTELLING WALCHEREN 2007 Zoals iedereen wel weet, heeft ook dit jaar weer de Midwintertelling (MWT) Wal cheren 2007 plaatsgevonden. Het is al weer het vierentwintigste achtereenvol gende jaar dat we landelijk aan deze telling mee doen. De rest van Nederland doet overigens al sinds 1967 aan het landelijke project mee (voor het Internatio nal Waterfowl and Wetlands Research Bureau (IWRB)). De telling viel dit jaar in het weekend van 13 januari en is net zoals vorig jaar keurig verlopen. Het gehele platteland, kanaal door Walcheren en de binnenstad van Vlissingen en Middel burg zijn geteld. En wederom... succesvol! Zoals we al gewend waren, hebben we naast de standaardtelsoorten ook alle Eksters, roofvogels en uilen geteld, inclusief alle overige leuke waarnemingen. Tja, daar doen we het toch ook voor!? Het weer Het weer kan altijd beter, maar goed, een hoop vogels maakte het voor de meeste tellers wel goed. Met een redelijk stevige WZW-wind (Bft 5-6), maar rede lijk droog en een gemiddelde temperatuur van ong. 10 graden C, was het pri ma vertoeven op Walcheren. Ook dit jaar heb ik het met de fiets gedaan en me vrijwel de hele dag vermaakt op Zuid- en Zuidoost-Walcheren. Tevens, net zoals in 2005 en 2006, wederom een redelijke zachte winter, wat vrijwel altijd een grote diversiteit aan vogels oplevert. Dit alleen al te zien aan het feit dat we zelfs in januari Witgatjes, Oeverlopers en Groenpootruiters op Walcheren kunnen zien. Sneeuw en ijs waren totaal niet aan de orde. Resultaten Alle deelgebieden zijn weer geteld, op uitzondering van enkele slootjes in de dorpjes van ons eiland. Zowel aantallen als soorten waren dit jaar erg leuk, qua soortenrijkdom wellicht iets beter dan vorig jaar. Een combinatie van weten waar je moet zijn, de enorme inzet van de tellers en een tikkeltje geluk spelen hierin 't Zwelmpje 22* jaargang nummer 2 augustus 2007 13 een rol. Eén ding is wel duidelijk geworden in de afgelopen jaren, en wel het feit dat het qua habitat en temperatuur het voor veel wintervogels een 'luxe' is ge worden. Denk o.a. aan het schitterende stukje natuurontwikkelingsgebied aan de Zandvoortseweg. Als het in dit weekend op dit Zeeuwse eilandje gevroren zou hebben, zou dat voor de totalen van de MWT Walcheren fatale gevolgen heb ben gehad. 'De top vijf' Walcheren binnendijks 2007 1. Kievit 4361 ex 2. Wilde Eend 3439 ex 3. Smient 3046 ex 4. Kokmeeuw 2488 ex 5. Wulp 2422 ex Toelichting Het totaal aantal getelde vogels, uiteraard n.a.v. 'de telsoorten', zijn hoger dan de MWT van 2006. Sinds 2003 zit hier overigens een stijgende lijn in. We blijven dus sterk afhankelijk van het weer en foerageergebieden als het om aantallen én soorten gaat. Enkele opvallende feiten op een rij: -> De Westkapelse kreek: een IJsduiker, een Kleine Alk en een Roodhalsfuut in je telling hebben! Vrijwel de gehele winterperiode verbleven de vogels hier, wat ronduit uniek is! Dodaarzen blijven Walcheren favoriet vinden: exact 300 exemplaren werden geteld. Vorig jaar hadden we een recordaantal Kleine Zilverreigers (22). Dit jaar werden maar liefst 29 exemplaren geteld, wederom een record dus. -> In vergelijking met vorig jaar minder roofvogels. Maar gezien het weerty pe zijn dit geen slechte aantallen. -> Ganzen lijken net altijd na half januari Walcheren gevonden te hebben. Net zoals vorig jaar magere aantallen rond deze periode. -> Kleine Zwanen, waar waren ze? Slechts 42 exemplaren werden geteld. De meest waarschijnlijke oorzaak is dat vroeger de Kleine Zwanen hier in de Delta gras eten en later eigenlijk overgeschakeld zijn op het eten van oogstresten van bieten en aardappelen. Door de nieuwe manier van oogsten van bieten, zijn er minder oogstresten beschikbaar in de Delta. Een deel van de Kleine Zwanen die normaal gesproken in januari in de Delta zouden zijn, zijn dus al veel eerder naar Engeland overgevlogen (bron: Pim Wolf). Een verheugend aantal van 160 Toendrarietganzen (één groep twee Kleine Rietganzen) op Walcheren. Voor Walcherse begrippen een erg leuk aantal! Enkele leuke waarnemingen mogen zeker niet onvermeld blijven: 8 Waterrallen en 4 Bokjes ter plaatse in het Nollebos. Verspreid over Walcheren 10 Witgatjes en 10 Groen pootruiters, 5 verschillende Slechtvalken op ons eiland, etc. Zie de com plete totalen van de MWT Walcheren binnendijks 2007 in tabel 1

't Zwelmpje | 2007 | | pagina 36