Waarnemingen van vogels op Walcheren in maart - mei 2010 In de lijst staat geen Boerenzwaluw. Die had ik eigenlijk wel verwacht, maar ik heb ze ook vrijwel niet boven het gebied aangetroffen en alleen in 2009 er eentje horen zingen, blijkbaar op trek naar een gebied met een gastvrije schuur. Eén kilometer verderop, bij mijn woonhuis zitten volop Boerenzwaluwen en dit jaar broedde er zelfs een Huiszwaluw bij de buren! Andere typische boerenlandvo gels komen ook niet of nauwelijks voor: Veldleeuwerik, Witte en Gele Kwikstaart en Graspieper. Wat dat betreft is het mooi meegenomen dat er in en buiten het ge bied Patrijzen zitten. Moeilijke soorten om te inventariseren zijn Houtduif en Wilde Eend. Deze soorten zijn zeer mobiel en zitten vaker in groepen dan in aparte territoria. De Houtduif heeft dan nog een roep, maar ik twijfel bij deze soort of ik het aantal niet onderschat heb. Bij de Wilde Eend heb ik het aantal woer den als maat aangehouden. Het aantal waarnemingen van eendenparen en later in het jaar eenden met pullen is een stuk lager. Ook de Fazant is een lastige soort. Ik heb de indruk dat ze 's nachts samen roesten en 's morgens nog niet zo terri- toriumbewust zijn. Vaak zitten de hanen vlak bij elkaar. Veel hennen zie je niet. Soorten in het gebied waargenomen geen territorium vastgesteld Tijdens de inventarisaties zie je verschil lende soorten waarvan de waarneming niet voldoet aan de criteria voor broed- vogels. Ik heb dat niet per jaar bijgehou den, maar hieronder een soortenlijst en vervolgens opmerkingen bij een aantal soorten: Scholekster Inclusief broedvogels toch 64 soorten waargenomen in het gebied. Vlak bij het gebied moet een horst van een Buizerd zitten. In het gebied zag ik regelmatig een Buizerd. De Waterral was een verrassing dit laatste jaar. Helaas net buiten de datumgrens; daarin heb ik hem niet meer gezien of gehoord. Dat geldt trouwens voor veel genoemde soorten (o.a. Rietzanger, Nachtegaal, Graspieper). Op 4 mei 2008 zong net buiten het inven- tarisatiegebied een Fluiter. Los van de vogels kom je 's morgens ook andere diersoorten tegen. Ik heb daar geen aantekeningen van gemaakt. De 'vijver' zit vol Groene Kikkers. Ik kwam regelmatig een Ree tegen en in het hele gebied zitten Hazen. 's Morgens zijn er nauwelijks mensen in het gebied (over dag des te meer). Een keer stuitte ik op een tentje, blijkbaar van Fransen. Op de parkeerplaats trof ik een keer Duitse kam peerders in een camper aan. Quirin Smeele Juni2010, Biggekerke/Stuifzand 18 't Zwelmpje 25e jaargang, nummer 3, december 2010 Voor vogelkijkend Walcheren volgde op een prachtige winter een even zo prach tig voorjaar. Een poging van een man of vijf om in een jaar tijd zoveel mogelijk vogelsoorten op Walcheren te zien, lijkt ervoor te zorgen dat er bovengemiddeld vaak gevogeld wordt op ons eiland. Het werd een topvoorjaar op Walcheren, met in de maanden maart t/m mei als dwaalgasten een Slangenarend, twee Dunbekmeeuwen, een Citroenkwikstaart en een Iberische Tjiftjaf. Verder werden er de nodige andere leuke soorten gezien, zoals Morinelplevieren, een Poelruiter, een Lachstern, een Roodstuitzwaluw, twee Hoppen en een Cetti's Zanger. In het onderstaande overzicht zijn via www.waarneming.nl waarnemingen gebruikt van Floor Arts (FA), Mario Aspeslagh (MA), Corstiaan Beeke (CB), Pieter Beeke (PB), Jos Boot (JB), Rienk Geene (RG), Jan Goedbloed (JG), Marc Goedbloed (MG), Henk Huige (HH), Roger Joos (RoJ), Adri Joosse (AJ), Piet de Keuning (PK), Marcel Klootwijk (MK), Karel Leeftink (KL), Sander Lilipaly (SL), Thomas Luiten (TL), Peter Meininger (PLM), Ies Meulmeester (IM), Koos Minnaar (KM), Peter Roelse (PR), Joop Scheijbeler (JS), Rob Sponselee (RS), Jos Tramper (JT), Gerard Troost (GT), Kees Vliet Vlieland (KVV), Jaco Walhout (JW) en Pim Wolf (PAW). Veel leesplezier! Op 03/03 werd een Parelduiker ter plaat se gemeld bij het Zuiderhoofd (J. Maze- nauer) en op 02/04 zwom er één op zee ter hoogte van restaurant 'De Westkaap' (MA). Adulte Parelduikers in zomerkleed trokken langs WK op 20/04 (3 ex, PAW, SL) en op 08/05 (5 ex, PAW, TL). Zowel op 20/04 (SL) als op 21/04 (JW, PAW) vloog een Roodhalsfuut langs WK. In het Vroon was vanaf 18/04 een paartje Geoorde Futen aanwezig. De stille hoop dat het hier tot broeden zou komen werd helaas niet bewaarheid. Vanaf 26/05 werden er drie exemplaren gezien (CB). Op 02/03 zwommen er nog twee Kuifduikers op het Veerse Meer, te zien aan de binnen zijde van de Veerse Dam (RoJ). Op 20/04 (SL, PAW) en 21/04 (JW) vlogen één en vier Noordse Stormvogels langs WK. Naast een vissende Kuifaalscholver op 17/03 langs de zeedijk van WK (FA) waren er zeven meldingen van een 2e-kj vogel in de omgeving van de buitenhaven van Vlissingen en de spuikom van Ritthem. De laatste dag waarop de vogel gemeld werd (11/04) had deze vogel gezelschap van een 3e-kj Kuifaalscholver. In de na sleep van een bijzondere winter met veel waarnemingen van Roerdompen werden er ook in deze periode nog enkele ge meld. Zo zag JT op zowel 02/03 als op Kuifaalscholver, 25 maart 2010, Ritthem. Foto: Marcel Klootwijk 25e jaargang, nummer 3, december 2010 'tZwelmpje 19 Dodaars Watersnip Aalscholver Tureluur Blauwe reiger Zilvermeeuw Krakeend Ransuil Kuifeend Boerenzwaluw Knobbelzwaan Graspieper Sperwer Nachtegaal Buizerd Rietzanger Smelleken Goudhaantje Torenvalk Groenling Waterral Kneu

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 11