Havik Vier Juveniele Haviken. Screenshot van video-opname: Mario Aspesiagh. Zoals inmiddels voor iedereen ongetwijfeld wel duide lijk is, is de Havik bezig met een opmars in Zeeland en ook op Walcheren met zeker zeven tot acht territoria. Hadden we het in 2012 als roofvogelwerkgroep nog over territoria, inmiddels is van de meeste territoria ook de nestlocatie bekend. Bij Westkapelle werden in één nest drie jongen grootgebracht, bij Schellach één jong bij Valkenisse twee jongen en ook bij Rammekenshoek minimaal twee jongen. In Oranjezon zijn zelfs drie neste ontdekt met elk twee jongen, waarvan één in de Een denkooi, een afgesloten terrein van SBB en verboden voor onbevoegden. In 2012 werd dit nest bezocht en gi zien dat er flink werd gebouwd, maar jongen zijn er toe niet gezien of gehoord. Ook tijdens het bezoek in 2013 was het weer doodstil, maar de camera op telescoop- stok bracht uitkomst en toonde twee jongen die al een begin van aanleg van veren toonde. Ook in 2014 willen we weer het broedsucces van de Havik op Walcheren op de voet gaan volgen. Boomvalk Van de Boomvalk werd al jaren vermoed dat deze broedde bij Biggekerke. In 2012 werd dat vermoeden bevestigd door Arjen van Gilst die op 1 september op een paar honderd meter ten zuiden van het bos twee bedelende jongen en één oudervogel zag. Het lijkt er echter sterk op dat in 2013 het Biggekerksebos niet meer als broedlocatie is gebruikt: het terrein is door herinrichting meer open komen te liggen en daardoor waarschijnlijk minder aantrekkelijk voor ze geworden. In 2013 is bij Nieuw- en Sint Joosland herhaaldelijk een baltsend paar in geschikt broedbiotoop waargenomen elkaar langs een watergang bevonden beiden succesvol waren met ieder drie juvenielen. Het monitoren van de Bruine Kiekendief is erg tijdrovend maar tegelijkertijd ook erg leuk. Met het lage aantal 'manuren' die we op dit moment tot ons beschikking hebben blijft het lastig een volledig beeld te krijgen. Uit gebreide en goed gedocumenteerde informatie (via een nestkaart of via waarneming.nl) door andere waarnemers blijft zeer welkom. Broedlocaties Bruine Kiekendief. 12 'tZweJmpje 28e jaargang, 2013

't Zwelmpje | 2013 | | pagina 12