Slechtvalkenkast op de Lange Jan in Middelburg De roofvogelwerkgroep Walcheren wil graag groeien! Enthousiaste leden zijn meer dan welkom. Of je nu maar een klein beetje of heel veel tijd of ervaring hebt, er is altijd genoeg te doen. Ook waarnemingen die duiden op territoria of nesten zijn welkom! (27 apr - 19 mei), maar ondanks verschillende bezoe ken later in het seizoen zijn daar geen jongen gehoord. Boomvalken hebben vergeleken bij andere roofvogels maar een korte broedperiode en zijn in die periode zeer onopvallend. Tijdens de balts zijn ze iets gemakkelijker te vinden. Waarnemingen van balts of andere aanwijzin gen die ons kunnen helpen blijven dus zeer welkom! Slechtvalk De Slechtvalk is in 2012 en 2013 waarschijnlijk niet tot broeden gekomen op Walcheren. Wel is een baltsend paar gezien rond de Lange Jan. Inmiddels is hier een nestkast geplaatst (zie hieronder). Angelique Belfroid Slechtvalken doen het goed in Nederland. De forse, blauwgrijze valk met zijn herkenbare baardstrepen is sinds de jaren '90 aan een opmars bezig. Van enkele broedparen toen tot meer dan honderdtwintig paren nu. In de winter wordt de Nederlandse populatie aangevuld met vogels uit Scandinavië en Duitsland. Ook in Zeeland gaat het goed. Wie nog niet zo lang geleden riep dat er nu 8 tot 10 paar Slechtvalken in Zeeland zouden broeden werd voor gek verklaard. De meest bekende broedlocatie is de kast op de watertoren van Axel die via een webcam gevolgd kan worden (natuurkanaal.nl). Ook in de kast op één van de schoorstenen van de kolencentrale bij Borssele werd al verschillende malen succesvol gebroed. Rond abdijtoren 'de Lange Jan' in Middelburg worden al enige jaren Slechtvalken gezien. Met name in de winter als noordelijke vogels hier de winter doorbrengen, maar ook ver in het broedseizoen worden er nog wel eens individuele Slechtvalken of zelfs koppels waargenomen. Reden genoeg om, in samenwerking met de gemeente Middelburg, een Slechtvalkenkast op de Lange Jan te plaatsen. In januari 2013 hebben Peter van Geneijgen (de Slecht valkenspecialist van Nederland), Henk Huige (namens de gemeente), John Jansen (de beheerder) en ik de to ren beklommen om een geschikte locatie uit te zoeken. Peter zag wel een mooi plekje, op een rand net buiten de balustrade van het hoogste open gedeelte aan de kant van 'de Dam'. Als je daarboven staat, worden afstanden erg relatief. Het Zandvoortweggebied en Uitzicht vanaf de locatie van de kast, 16 januari 2013. 28e jaargang,'':vT Zwelmpje 13 •ssmsm

't Zwelmpje | 2013 | | pagina 13