Arjo Francke en Dennis de Dreu werken aan de kast. het Oude Veerseweggebied liggen op maar een paar vleugelslagen afstand. Het is dan ook niet vreemd dat ze in die gebieden regelmatig worden waargenomen. De kast Slechtvalken hebben niet veel nodig. Ze maken niet echt een nest maar leggen hun eieren het liefst gewoon op een uitstekende richel van een steile rotswand. In Nederland wordt, bij gebrek aan rotswanden, vooral ge broed op hoge kantoorgebouwen, kerktorens, bruggen en hoogspanningsmasten. Ook van speciaal voor de Slechtvalk geplaatste kasten wordt dankbaar gebruik gemaakt. Voor de Lange Jan is gekozen voor een open kast omdat je daar, volgens Peter van Geneijgen, 'lekke re sterke jongen van krijgt'. Eigenlijk is het niet meer dan een weerbestendig kistje met grind waar de valken een kuiltje in kunnen maken. Meer hebben ze ook niet nodig. Na het maken van een werktekening aan de hand van de omschrijving van Peter van Geneijgen moesten alleen nog de materialen verzameld worden. Ik had nog wat platen Trespa over van een verbouwing, houtbewer- kingsbedrijf Helleman doneerde een plaat garantiemul- tiplex (waarvoor dank) en met een paar tientjes roest- vrijstaal kleinmateriaal kon aan de bouw van de kast begonnen worden. De kast is gemaakt door Arjo Francke en Dennis de Dreu als praktijkopdracht voor de CSW in Middelburg. Arjo en Dennis onder het toeziend oog van Jan Verjaal. De plaatsing Op woensdag 20 november was het zo ver. De welstands commissie had de aanvraag goedgekeurd en de kast kon worden geplaatst. Dat klinkt makkelijker dan het was. Vanaf de bezoekersruimte moest er over houten ladders langs het klokkenspel geklommen worden en de laatste ladder eindigde in een smalle doorgang met een luik erboven. Te klein voor de kast dus die moest in delen naa boven en ter plaatse in elkaar worden gezet. Ook moes ten er drie zakken grind naar boven van ieder 20 kilo. Arjo en Dennis mochten helpen en samen met Henk Huige, John Jansen, Marcel Klootwijk en ondergeteken de lukte het om alles in één keer boven te krijgen. Daar bleek het veel te hard te waaien. Het risico dat de wind een plaat zou grijpen en ergens op de Dam een niets vermoedende voorbijganger zou verwonden was veel te groot. Dus... maar weer afdalen. De zware zakken grind konden gelukkig daarboven blijven liggen en de onder delen van de kast halverwege in een afgesloten gedeel te bij het klokkenspel. Op 11 december, een koude maar rustige ochtend, is hel Arjo en Dennis uiteindelijk gelukt de kast te monteren en te plaatsen. Nu maar hopen dat er snel een Slechtva' kenpaar verliefd wordt op deze nieuwe accommodatie. Meer over Slechtvalken in Zeeland is te vinden in de jaar verslagen van Henk Castelijns op roofvogelszeeland.nl. Tekst en foto's Mario Aspeslag De kast met uitzicht op de Dam. Het plaatsen van de kast op 11 december 2013.

't Zwelmpje | 2013 | | pagina 14