Bruine Boszanger te Westkapelle op 25 oktober 2013 Dit najaar was ik een lange periode vrij. Natuurlijk om zoveel mogelijk buiten te zijn op zoek naar leuke soorten op Walcheren. Hoe frustrerend bleek het om vele uren te maken zonder een echte goede soort te vinden, terwijl er om je heen in de rest van het land wel goede soorten werden gezien. Ach, wat Bladkoningen, Grote Piepers en een Grauwe Klauwier vinden is ook niet onaardig. Maar net zoals een ander wil je meer, vooral betere kwaliteit. Geluk kig was ik niet de enige op Walcheren die hier tegenaan hikte. Het weer was prachtig (misschien wel te mooi) en daarom was het ook wel genieten; daar gaat het tenslotte om. Een lang weekend zweten op Terschelling met Gido David- se, Karei Leeftink en Jaco Walhout werd uiteindelijk een deceptie: het minst vogelrijke najaarsweekend op een Waddeneiland in vijfentwintig jaar. Ook hier té mooi weer. Gelukkig was er een fraaie Dwerggors en een prettige sfeer onder elkaar. En daarna wordt het weer tijd dat er gewerkt moet worden. Gelukkig ben ik in de prettige omstandigheid om meerdere dagen achter elkaar vrij te kunnen zijn. In week 43 was dit het geval. Een Zwarte Ibis vinden op 21 oktober langs de Meinersweg was leuk. Op 25 oktober besloot ik maar weer eens mijn vaste grote ronde te doen in de omgeving van Westkapelle. Het begon goed met het vinden van twee Zwarte Ibissen in het Noordervroon! Voor mij en anderen een nieuwe soort voor Westkapelle. Na het ruiterpad door het zuidelij ke deel van het Noordervroon liep ik onderlangs de zee dijk over het fietspad richting het dorp. Zoveel mogelijk lopen biedt de meeste kans op het vinden van een goede soort. Dat zou ook vandaag blijken. Net voor het gedeelte waar zich een klein graslandje bevindt, stond ik aan de grond genageld bij het horen van een explosieve "natte" tsak-roep. "Hè hè, eindelijk", dacht ik, "Een Bruine Boszanger!" Althans, dit kon niks anders zijn dan een Bruine Boszanger. Raddes en Noordse Bos zanger roepen anders, dus die kon ik meteen uitsluiten. Braamsluiper en Zwartkop komen in de buurt, maar halen het niet bij deze roep. Ik speel altijd op zeker; nu was ik dus voor 99% zeker, want ik wilde de vogel eerst zien- Het geluid kwam uit de bosjes naast het fietspad onder- langs de zeedijk, grenzend aan de achtertuinen van de Koestraat en later de Krekelstraat. De vogel riep vrij veel op korte afstand, maar liet zich niet zien. Ondertussen probeerde ik met mijn mobiel wat opnames te maken en wat mensen op telpost De Nolle te waarschuwen. Niet lang daarna lukte het me om de vogel te zien. Een lange witachtige wenkbrauwstreep in contrast met de opvallend donkere oogstreep, een vrij spitse snavel, een grijsbruine tint en vrij lichte poten. In combinatie met de roep was het nu compleet! De waarneming werd wereldkundig ge maakt en binnen het kwartier konden enkele Walcherse vogelaars de waarneming bevestigen. Verspreid over de dag liet de vogel zich vooral horen en af en toe zien aan een kleine twintig voornamelijk Walcherse vogelaars. De vogel bestreek een paar honderd meter bosjes langs het fietspad en in de tuinen bij het grasveldje. Het was voor mij een goed gevoel na het vele zoeken om dan toch een goede soort te vinden in de vorm van deze Bruine Boszanger. De aanhouder wint! De volgende dag was de vogel nog aanwezig, exact hetzelfde gedrag tonend. De Bruine Boszanger is op Walcheren een dwaalgast met maar vijf goed gedocumenteerde gevallen. Alle gevallen waren tussen 24 oktober en 5 november. De soort broedt in Siberië van de Ob-rivier oost tot in Sakhalin en zuid tot in Mongolië; de soort overwintert in Noord-lndia en Zuidoost- Azië. In Nederland zijn tot en met 2011 74 ge vallen bekend die zijn beoordeeld door de CDNA. Daarna is - door de toename van het voorkomen - deze soort geen beoordeelsoort meer bij de CDNA. Na 2011 zijn er in Nederland twaalf goed gedocumenteerde gevallen bij gekomen, inclusief dit beschreven geval. De eerste voor Walcheren werd gezien (ook op 25 oktober) in 1990. Deze vogel verbleef een hele dag op en rond een eilandje van een vijver in het Nollebos. De andere vier werden te West kapelle gezien. De derde Bruine Boszanger die ik uiteindelijk heb gezien en gehoord, kan ik me ook nog goed herinneren. Ik liep op 3 november 1999 op het opslagterrein van Westka pelle en kwam toen Han Blankert tegen. "Niks bijzonders gezien, Han. Ik ga wat anders doen. Succes!" Niet veel later wordt ik door Han gebeld: "Je hebt het niet goed gedaan, Rob. Ik heb hier op het opslagterrein een Bruine Boszanger!" Zo ben je dus een uurtje op het opslagter rein, terwijl er een Bruine Boszanger in deze omgeving zit die zijn mond houdt. Bij Han riep de vogel dus wél. Dit geeft maar weer eens aan hoe moeilijk het kan zijn bij deze soort voor een zichtwaarneming. Ook deze vogel bestreek enkele honderden meters. Het is dus na veertien jaar alsnog goed gekomen! Rob Sponselee 28e jaargang, 2013 'tZwelmpje 15

't Zwelmpje | 2013 | | pagina 15