Februari 2013 Kleine Zwaan, Zandvoortweg, 18 februari 2013. Foto: Thomas Luiten. meeuwen. De volgende dag lag hij dood op het ijs (TL). Een winterse Zwarte Roodstaart was op 15/01 aanwezig bij het sluizencomplex van de Buitenhaven van Vlissin- gen (AB). Op 16/01 zwom een IJsduiker op zee voor 't Kiekuus alvorens naar ZW weg te vliegen (JB, SL, TL) en zwom een Kuifaalscholver in de Buitenhaven van Vlissingen (TL). Een groepje van vier Baardmannetjes werd die dag opgemerkt in het riet van de Middelburgse vest, ter hoogte van de Schouwburg (ES). Een Roer domp stond op 18/01 in een niet bevroren sloot langs de Schotteweg bij Ritthem (RS). Verrassend was de korte waarneming van een vrouwtje Kleine Bonte Specht bij Fort Rammekens op 19/01 (ES). Op de 20e vlogen drie Witbuikrotganzen langs WK (PAW). Op 21/01 stond een Roerdomp op een bevroren sloot in Oranjezon (BS), foe- rageerde een Rode Wouw tussen Westkapelle en Oost- kapelle (JTu, CB, PAW), waren drie IJsgorzen ter plaatse tussen Veldleeuweriken langs de Schoneweg, WK (PAW) en vloog een Oeverloper over de sluizen van Veere (TK). Het ornithologische hoogtepunt van de winter op Walcheren was absoluut de waarneming van een Kwar tel langs de weg net ten noorden van Het Kustlicht bij Zoutelande (TL, BS, MK, PAW). Meer over deze bijzondere waarneming elders in dit Zwelmpje. Ook bijzonder was een fotografeerbare Water pieper in het Noordervroon van 22/01 tot 28/01 (div). De derde Roerdomp van de maand werd op 23/01 gezien in een watergang langs de Bieweg bij Veere (AB). Jagende Velduilen werden gemeld op 24/01 in het Oude Veerseweggebied (KW) en een dag later op het Schor van Ritthem (N. Schaafstra). Op 26/01 was een groepje van vijf Wilde Zwanen aanwezig op een akker langs de Schoutsweg, WK (PAW). Nog eens twee Roerdompen werden op 28/01 gemeld: eentje vliegend boven de N57 t.h.v. de Mortiere, Middelburg (TK) en eentje in de Westkapelsche Kreek (MK). Een vrouwtje Topper zwom van 28/01 tot 01/02 in de Veerse Vest (JS e.a.). Een voor Walcheren bijzonder hoog aantal van 151 Kleine Zwanen was op 29/01 aanwezig langs de Meinersweg 28 'c Zwelmpje 28e jaargang, 2013 (TL). Op 30/01 werd een naar NW vliegende IJsduiker gemeld bij Klein Valkenisse (AvG). De groep van 14 Witbuikrotganzen die op 31/01 neerstreek op de zeec van WK (TL e.a.) bleef daar weken aanwezig en groeic aan tot 22 ex op 26/02 (SL). Een heel zeldzame soort Walcheren is de Frater. Op 31/01 vloog een exemplaa over de Westkapelsche Kreek (TL). Een Roerdomp werd op 02/02 gezien in de Ramme- kenshoek (A. Feij) en een Oeverloper werd die dag opgemerkt langs het Kanaal door Walcheren bij Sou burg, waar bovendien een Velduil overvloog (ES). Op 04/02 was een mannetje Krooneend van onbekende herkomst aanwezig in de Domburgse watergang aan de westrand van Middelburg (MP e.a.). Met een stevig westenwind op 05/02 werden op WK een langstrekkr de IJsduiker (PAW), een Parelduiker en een Noordse Stormvogel (CB) gezien. Kuifaalscholvers werden op diverse data gemeld in de omgeving van de Sloehave (adult) en bij de zeedijk van WK (subadult, div). 0| 07/02 passeerden twee Papegaaiduikers en e Roodhalsfuut de zeedijk van WK (PAW/TL). E( groepje van vier volwassen Wilde Zwanen, c vanaf 09/02 op een akker langs de Kokerhe weg bij Serooskerke aanwezig was, kreeg in de middag van 12/02 gezelschap van ee vijfde (jonge) vogel (GT, TK e.a.). De volger dag waren de vogels verdwenen. Op 15/0- en 16/02 was weer een Parelduiker aanwe op het Veerse Meer (CB). Een op Walchere altijd schaarse Kraanvogel vloog op 18/02 over Koudekerke (P. van Leeuwen). Maximaal twee Velduilen bleven deze periode aanwezi op het Schor van Ritthem (div). Heel bijzonde de waarneming van een groep van 35 Fratei op diezelfde plek op 25/02 (P. de Poorter). Mogelijk is dit een groep die soms op de Ho< Platen in de Westerschelde wordt gezien. He Velduil, 26 februari 2013, Schor van Ritthem. Foto: Corstiaan Beeke.

't Zwelmpje | 2013 | | pagina 28