Redactioneel onverwachte topsoort bij Westkapelle In dit dubbeldikke nummer voor heel 2013 pakt de roofvogelwerkgroep uit. De roofvogelwerkgroep wil graag groeien. Een kijkje achter de schermen in dit nummer zal je enthousiast maken: hoe spoor je de nesten op, wat komt er zoal kijken bij het plaatsen van een nestkast voor Slechtvalken? Help dit goede werk door zelf een hand uit te steken. Aarzel je? Misschien moetje het zo aanpakken: als de vers aangebrachte Slechtvalkenkast op de Lange Jan dit broedseizoen met succes zijn jong grootbrengt (de eerste sinds lang geleden), meld jij je aan bij de werkgroep! En als het anders is, heb je nog een reden meer om je aan te melden. De laatste jaarvergadering heeft besloten dat de vogelwerkgroep meer digitaal moet gaan aanbieden. Dat gebeurt uiteraard via de website vwgwalcheren.nl. Hierop zullen aankondigingen van activiteiten verschijnen, evenals verslagen van werkgroepen of activiteiten, waarnemingen van bij zondere vogels op Walcheren, etc. Er verschijnen nu al regelmatig verhalen op. Neem eens een kijk je en smul van de verhalen over zeldzaamheden die dit voorjaar op Walcheren opdoken. Zoals die zeldzame zuidelijke tapuit op Westkapelle of die Breedbekstrandloper in het Zandvoortweggebied. Of de website ter (gedeeltelijke) vervanging van het Zwelmpje is, is nog de vraag. Op korte termijn in ieder geval nog niet. Corstiaan Beeke en Johannes Luiten Withalsvliegenvanger Floor Arts had een mooie ochtend, die 19e mei van het jaar 2013. Eerst ontdekte hij rond zeven uur al een Ge streepte Strandloper in de meest noordoostelijke plasjes van het Noordervroon langs de Baaiweg. Deze vogel werd later die ochtend ook nog door een handjevol an dere Walcherse vogelaars gezien. Later op de ochtend was Floor voor de controle van een Haviknest aangeko men in een jong bosperceel (esdoorns) tussen het bun galowpark van Westkapelle en de Oostkreek. Daar werd rond 12.00u zijn aandacht getrokken door een voor hem onbekende roep, een klagend, langgerekt 'pieeeuw'. Hij liep enkele meters het bos in om te kijken welke vogel daar riep. In de kroon van een esdoorn zag hij een zangvogel fladderen. Hij ving de druk bewegende vogel al snel in zijn verrekijkerbeeld en zag een "bonte vlie genvanger". Kort daarna kreeg hij de vogel nogmaals in beeld, op circa vijf meter afstand, maar nu stil zittend op een tak. Hij kon de vogel seconden lang goed zien en zag een zwart-witte vliegenvanger met een opvallende, witte halsband. Floor realiseerde zichzelf dat hij naar een heuse Withalsvliegenvanger stond te kijken en dwong zichzelf rustig te blijven. Andere opvallende kenmerken die hij zag waren de grote witte vlek boven de snavel en veel wit in de vleugel. De vogel was inmiddels gestopt met roepen. Net voordat de vogel voorgoed uit het zicht verdween, kreeg Floor de vogel nogmaals kort maar goed in beeld. Weer sprong de brede witte halsband het meest in het oog. Floor heeft ervaring met de soort in het buitenland. In het voorjaar van 1989 zag hij in Turkije meerdere adulte mannetjes Withalsvliegenvangers tijdens de voorjaarstrek. Nadat de rest van vogelend Walcheren middels een whatsapp-bericht op de hoogte was gebracht van deze fantastische ontdekking, liet de vogel zich helaas niet meer terugvinden. Pirn Wolf, die tien minuten later arriveerde, meende de vogel nog even te horen roepen, maar een grondige zoekactie door bijna twintig vogelaars was daarna evenmin succesvol. Inmiddels heeft de CDNA dit geval aanvaard als eerste Withalsvliegenvanger voor Walcheren en Zeeland en als 37e voor Nederland. Corstiaan Beeke 28e iaaraana. 2013 't Zwelmnie 3

't Zwelmpje | 2013 | | pagina 3