bij Zoutelande Kwartel Dinsdag 22 januari 2013 was een koude dag. Het vroor enkele graden en er was veel sneeuw gevallen. Ik had een vrije dag en besloot om mijn vaste 'rondje Westkapelle' te gaan doen; de kreek, de zeedijk, het Vroon checken, misschien nog naar de begraafplaats. Omdat ik bij de kreek wilde beginnen, nam ik de route door Zoutelande, via de N288. Kort nadat ik Het Kustlicht gepasseerd was, zag ik van rechts iets aan komen vliegen en in de besneeuwde berm duiken. Huh, dat lijkt wel een Kwartel! Ik reed met een gangetje van zo'n 70 kilometer per uur, dus moest vol in de remmen. Bij de kruising verderop keerde ik de auto, reed terug en parkeerde de auto half op de weg, half in de berm ter hoogte van een boerderij waar ik de vogel had zien invallen. Vijf minuten wachten, tien minuten... Ik was er vrijwel zeker van dat ik een Kwartel gezien, maar wilde niet weggaan zonder dat ik een foto had. Bij mijn weten waren in Nederland nauwelijks winterwaarnemingen van Kwartels. Ik stapte de auto uit en liep langzaam langs wat kreupelhout dat de berm scheidde van het erf van de boerderij. Door een opening in het kreupelhout zag ik de Kwartel plotseling zitten op het besneeuwde erf. Ik greep direct naar mijn camera, maar voordat ik de lens kon richten vloog de vogel op en plofte een twintigtal meters weer verder in een bramenstruik. Tijdens het opvliegen en landen hoorde ik de vogel roepen; een zacht, rollend wriet (cfSvensson et al. 2001 j. Ik besloot om in de beschutting van het huis te wachten tot de Kwartel zich weer zou verroeren. Dat duurde niet lang. Ik hoorde opnieuw het zachte roepje dat ik ook hoorde toen de vogel wegvloog. Ik keek in de richting van het geluid en daar zat de Kwartel, open en bloot onder de bramenstruik langs de rand van het erf, op zo'n acht meter afstand. Gedurende twee minuten kon ik de vogel prachtig bekijken en fotograferen. Even later vloog de vogel opnieuw op en verdween naar de andere kant van de boerderij. Daar trof ik de vogel opnieuw aan, zittend in de sneeuw in de beschutting van het huis. Ik maakte opnieuw een paar foto's, waarna de vogel op nieuw opvloog en in de richting van de weg verdween. Gealarmeerd door mijn bericht op de Whatsapp-groep arriveerden al snel Pirn Wolf en Bart Schot. Inmiddels had ik de Kwartel al een half uur niet gezien, maar ik had het vermoeden dat de vogel niet ver weg kon zijn. Ge drieën liepen we door de wegberm langs de tuin van de aangrenzende boerderij, toen de vogel plotseling uit die tuin opvloog, de weg en de daarnaast liggende akker overstak en landde in een haag aan de noordrand van een camping. Marcel Klootwijk was nog net op tijd om de vogel weg te zien vliegen. Het leek me een gewone, Europese Kwartel, maar ik wist dat Japanse Kwartels (Coturnix japonica) veel in volières worden gehouden en in uiterlijk nauwelijks te onder scheiden zijn van Europese Kwartels. De vogel vertoon de echter geen tekenen van gevangenschap. De vogel kon prima vliegen, droeg geen pootringen, had geen beschadigde veren en gedroeg zich tamelijk schuw. Daarnaast reageerde de vogel zeer alert toen ik met mijn telefoon de zang van Kwartel afspeelde; de vogel antwoordde verschillende malen met het zachte wriet dat ik eerder in dit artikel al noemde. Na wat onderzoek op internet en in de verschillende avifauna's concludeerde ik dat dit de eerste winterwaar- neming (december t/m februari) is van een Kwartel op Walcheren. In Zeeland is één winterwaarneming bekend; van december 1955 tot 1 februari 1956 verbleef een vogel bij De Braakman (Giervalk 51: 86,1961). Vanuit de rest van Nederland zijn ongeveer tien wintergevallen bekend, waaronder de waarneming van een vogel op 22 januari (frappant!) 1996 die onder vergelijkbare (winter se) omstandigheden werd aangetroffen bij Den Oever, Noord-Holland (Keizer, R. en Offereins, R. 1997 2). Of in de afgelopen winter (2012/2013) in Noord-Euro pa meer winterse Kwartels zijn opgedoken, is mij niet bekend. Frappant is wel dat Pim Wolf op 15 november 2012 een Kwartel zag en fotografeerde langs de Wes- terschelde bij Rilland. De najaarstrek van Kwartels loopt doorgaans tot eind september, enkele tot half oktober (Bijlsma et al. 20013). Hoewel officieel geen wintergeval is de waarneming van de vogel bij Rilland wel degelijk 'outseasonal'. Vallen deze waarnemingen binnen een pa troon dat Kwartels steeds vaker in Noord-Europa zullen overwinteren? Hoe dan ook, de Kwartel is een mysteri euze vogelsoort die ons in de toekomst vast vaker zal verrassen. Thomas Luiten 1 Svensson L., Grant P.J., Mullarney K. Zetterström D. 2001. Europese vogels. Alle vogels van Europa, Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Tirion, Baarn. 2 Keizer R. Offereins R. 1997. Winterwaarnemingen van Kwar tels in Nederland. Dutch Birding 19:11-12. 3 Bijlsma R.G., Hustings F. Camphuysen C.J. 2001. Algemene en schaarse vogels van Nederland (Avifauna van Nederland 2). GMB Uitgeverij/KNNV Uitgeverij, Haarlem/Utrecht. 4 'tZwelmpje 28e jaargang, 2013

't Zwelmpje | 2013 | | pagina 4