Een platbekplevier en zwaailichten Meestal zie ik mijn eerste Kleine Plevieren van het jaar in de tweede of derde week van maart. Het zijn mooie beestjes, die zich in het veld vooral door hun vleeskleurige pootjes, gitzwarte snaveltje en gele oogring onderschei den van de Bontbekplevier. Je kunt ze tegenkomen in plasdrasgebiedjes, maar ook in grotere natuurgebieden, uitgegraven bredere watergangen en op bouwterrein. Al jarenlang ligt er een kleine braakliggend terreintje met wat steentjes aan de rand van een akker langs de Meinersweg bij Koudekerke. Ik had daar al eens een Tapuit leuk gefotografeerd en begin april 2010 scharrelden daar twee Kleine Plevieren rond. Daarom keek ik er ook regelmatig in het voorjaar van 2011. naar de chauffeur, die ook net uitstapje: 'Ik zeg het nog hè, die kerel legt hier gewoon te fotografere.' Desge vraagd vertelde ik hem dat het om een Kleine Plevier ging, die inmiddels weggevlogen was. Hij bracht meteen zijn maat op de hoogte: 'Hé, heb jij wellis een platbek plevier gezien? Nou, ikke niet, maar hij hiero wel. En nou is 'tie pleite! Hahaha...' De mannen vertelden dat ze een spoedmelding hadden gekregen van een onwel wording of iets dergelijks. Zoiets merkwaardigs als dit hadden ze nog nooit meegemaakt! We konden er alle drie smakelijk om lachen. Terwijl ik hen probeerde uit te leggen waar om een laag standpunt een foto nou net wat specialer maakt, hoorden we weer een sirene. Daar kwam warem pel ook nog een politieauto aan! De agenten kwamen er nieuwsgierig bij staan. De praatgrage broeder deed uit voerig verslag en de agenten wisten te vertellen dat een passant 112 had gebeld, omdat ze het niet vertrouwde. Tsja, een auto met geopend portier, waar nog een 'lijk' voor leek te liggen... Ik zag de krantenkop al voor me: 'Afrekening in het criminele circuit bij Koudekerke'. Na een paar minuten vervolgden de hulpdiensten hun weg en keerde de rust langs de Meinersweg weer. Onder het avondeten had ik natuurlijk een mooi verhaal. Echt gebeurd deze keer... Corstiaan Beeke Eind maart zat er op de ernaast gelegen akker een mooie groep van 34 Witte Kwikstaarten met elf Rouw- kwikstaarten en trof ik hier weer drie Kleine Plevieren. Ik kreeg van de boer toestemming om te fotograferen en maakte daarvan dankbaar gebruik. Meestal fotografeer de ik vanuit de auto, maar op 6 april van dat jaar besloot ik om eens plat op de buik te gaan, om zodoende en mooi laag standpunt te hebben. Een van de vogels leek aardig mee te willen werken en liet me, meter voor meter, dichterbij kruipen. Op een gegeven moment zag ik hoe het beestje schuin omhoog keek, alsof hij een roofvogel over zag vliegen. Ik keek ook voorzichtig omhoog, maar zag niets bijzonders. Pas na tien secon den realiseerde ik mezelf, dat de plevier de sirene van een ambulance hoorde. Die kwam een half minuutje later met flinke snelheid uit de richting van Middelburg aanrijden. Ik wilde me weer op de Kleine Plevier concen treren, maar werd afgeleid door de ziekenauto, die net de afslag Meinersweg had genomen. Stomverbaasd zag ik hoe de chauffeur van het voertuig het hobbelpaadje inreed, waar mijn auto stond! Ineens snapte ik het: hij kwam voor mij! De eerste broeder sprong nogal haastig uit de ambulance, terwijl ik enigszins beduusd overeind kwam. De beste man zag mijn camera en riep meteen Kleine Plevier, 04 mei 2011, Koudekerke. Foto: Corstiaan Beeke.

't Zwelmpje | 2013 | | pagina 7