Van brandweerkazerne tot huisvesting SCEZ Verbouwing De Architecten Alliantie in Goes kreeg via een visiepresentatie de opdracht voor het ontwerp van de nieuwe huisvesting van de SCEZ in de voormalige Middelburgse brandweerkazerne. In die visie ging men ervan uit dat het depot zou worden onder gebracht in de onder het gebouw liggende schuilkelder en dat het bestaande pand verbouwd zou worden. De BB-bunker kende - zo bleek al snel - een serieus vochtprobleem en het bereikbaar maken van de bunker met zijn halve meter dikke betonnen vloer met een lift zou tot hoge kosten leiden. Bij het zoeken naar alternatieven, kwam de Architecten Alliantie tot de conclusie dat nieuwbouw van het depot op het achterterrein nauwelijks duurder zou zijn. Daardoor zou een veel grotere indelingsvrijheid en interne logistiek gerealiseerd kunnen worden. Bovendien bleef daardoor de BB-bunker, een uniek jong monument uit de periode van de Koude Oorlog, gespaard. De gevels werden volledig herontworpen: de SCEZ moest een goed geïsoleerde duurzame nieuwe jas krijgen maar ook een eigen - liefst goed afleesbaar - gezicht in de stad. Je moet bij het zien van het gebouw kunnen aanvoelen wat voor activiteiten er binnen plaats vinden. Dat kan op een directe manier, zoals bij de ramen in de voorgevel, die bedoeld zijn om voorwerpen en beelden van erfgoed in Zeeland aan de voorbijgangers te laten zien. Het kan ook door subtiele verwijzingen in de keuze en uitwerking van de gevel materialen. De keien in de schanskorven van de voorgevel verwijzen naar de aardlagen, het werkterrein van de archeologie. De koperen gevelbekleding van de uitbouw (de voormalige gymzaal) aan het Armeniaans Schuitvlot verwijst dan weer naar het werkterrein van de monumentenwacht: de monumenten van Zeeland. Het interieur is uitgewerkt in eigentijdse tinten: de SCEZ is immers geen stoffig archief waar vondsten uit een meer of minder ver verle den worden bewaard, maar een moderne onderneming die met beide benen in de Zeeuwse samenleving staat en het verleden levend houdt. 4 In januari 2008 ondertekenen voorzitter mevrouw Adrie de Bruijn (SCEZ) en gedeputeerde Harry van Waveren (Provincie Zeeland) in het voormalige archeologische depot de overeenkomst voor de nieuwe huisvesting van de SCEZ. Een jaar later, op 20 februari 2009, start de verbouwing. Bas Oele, voormalig assistent-provinciaal archeoloog, verricht met de kraanwagen de eerste sloopwerkzaamheden (foto Jan Ploeger). De officiële oplevering van de vernieuwde locatie Het Schuitvlot is op 1 februari 2010. De oude roldeuren zijn vervangen door nieuwe frisblauwe deuren en de voormalige gymzaal is verbouwd tot kantoorruimte voor de medewerkers en vrijwilligers.

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 18