Inhoudsopgave SCEZpresse STREEKTALEN ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALE N 2 SCEZpresse ARCHEOLOGIE 3 Onderzoek en meldingen 4 Streektaal Varia ALGEMEEN 5 Zeeland Bezet en Bevrijd 1940-1944/45 6 De Archiefronde van Zeeland: Gemeentearchief Reimerswaal MUSEA 7 Museumweekend trekt duizenden bezoekers 8 Musea haken in op het Zeeuws jaar van de fiets Tien resultaten uit de Zeeuwse museumpeiling ERFGOEDEDUCATIE 9 Erfgoededucatie in de Zeeuwse regio's Leskisten museumeducatie Sluis MONUMENTEN 10 Studenten van restauratieopleiding verkennen Zeeland 11 Cisterciënzer baksteengotiek in Kloosterzande 12 Ambachtelijke constructies voor ambachtelijk werk Cursus 'Buitenkansen!' afgesloten Op stap met de nieuwe portefeuillehouders 13 Nu ook subsidie voor 'groene' monumenten Meer subsidie voor rijksmonumenten ERFGOED ALLERLEI 13 Publicaties 14 Tijdschriften Heem- en oudheidkundige bladen 15 Colofon UJW.uA Met de Fiat naar het Damplein voor de opening van het festival Klein Italië op 7 mei. Zeeuws Erfgoed2 juni Was met ingang van het vorige nummer de indeling van Zeeuws Erfgoed veranderd, nu geldt dat de verpakking. Het zal u waarschijnlijk al zijn opgevallen toen u het blad op de deurmat zag liggen. Gekozen is voor een verpakking die volledig van biologisch afbreekbaar materiaal is gemaakt. Op den duur valt dit uiteen in koolstofdioxide en water en dat is aanzienlijk beter voor het milieu dan het traditionele plastic van de oude verpakking. Op de omslag een bijzondere en waarschijnlijk ook unieke foto, want wanneer zal het nog een keer gebeuren dat een etappe van de Giro d'Italia langs locatie Het Schuitvlot voert? Het boekje Is Jo óók? dat naar aanleiding van dit wielerfestijn door de SCEZ en uitgeverij Den Boer| De Ruiter is uitgegeven, is een groot succes gebleken. De exemplaren waren niet aan te slepen. Het leuke is dat er regelmatig en met overtui ging uit wordt geciteerd en dat is vooral ook de verdienste van Jan Zwemer, die voor de Zeeuwse teksten tekende. Vertaald in het Nederlands en Italiaans levert het 'slechts' een vertaling op. Het is duidelijk wat er met de teksten wordt bedoeld, niet meer dan dat. In het Zeeuws is en klinkt het toch anders en dat is precies de reden waarom we het Zeeuws in al zijn varianten moeten blijven koesteren en gebruiken. In de afgelopen maanden hebben de medewerkers van het Zeeuws Archeologisch Depot en de monumentenwacht van de SCEZ met veel plezier hun intrek in Het Schuitvlot genomen. De officiële opening is op 4 juni, maar de eerste officiële activiteit in het gebouw is al achter de rug. De Zeeuwse Amateurarcheologendag van 24 mei had de primeur. Medewerkers en bezoekers zijn enthousiast over de nieuwe locatie. Bent u ook benieuwd en wilt u weten hoe het eruit ziet dan bent u van harte welkom op zaterdag 11 september, Open Monumentendag. Een voorproefje biedt de special in deze Zeeuws Erfgoed, waarvoor commissaris van de koningin Karla Peijs het voorwoord schreef. Ik had het over het Zeeuws dat moet worden gekoesterd en gebruikt, maar wat is nu echt Zeeuws? Die vraag staat centraal op de conferentie van 12 juni in Goes, door de SCEZ georganiseerd als afsluiting van het Zeeuwse Jaar van de Tradities. Ik sluit niet uit dat er die dag Zeeuws wordt gesproken of gezongen, ik zou dat zelfs toejuichen, maar het gaat die dag vooral om een nadere kennismaking met tradities die in Zeeland als bijzonder en waardevol worden ervaren. Of die tradities ook echt Zeeuws zijn? Ik ben benieuwd naar uw opvatting en nodig u uit om deel te nemen aan de conferentie. Overhandiging 'Is Jo d'r óók?' aan burgemeester Schouwenaar [links] door Jo de Roo op 7 mei (foto Ramon de Nennie).

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 2