onde van Zeeland Gemeentearchief Reimerswaal heinierswaal De gemeente Reimerswaal is op 1 januari 1970 ontstaan door de samenvoeging van de toenmalige gemeenten Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Waarde en Yerseke. De gemeente is genoemd naar de middeleeuwse stad Reimerswaal, ook wel het Verdronken Land van Zuid-Beveland genoemd. Tot de voormalige gemeente Kruiningen behoorden ook het dorp Hansweert en de buurtschappen Oostdijk (gedeeltelijk) en Vlake. Het buurtschap Völkerdorp valt onder het dorp Rilland-Bath. De archieven De archieven van al deze voormalige gemeenten zijn in 1970 overgebracht naar het nieuwe gemeentehuis te Kruiningen. Deze archieven zijn tot 1969 opnieuw geïnventariseerd en beschreven. Bij de inventarisering is gebleken dat archieven soms hiaten vertoonden. GEMEENTE .•vi.iv y Overloper van de Reigerbergse Polder uit 1782. De oorzaken van verdwijning van stukken zijn veelal niet bekend. Uit rapporten van de archiefinspecteur blijkt dat er soms weinig aandacht uitging naar de toestand waarin de archiefstukken zich bevinden. Ook aan een goede bewaarplaats werd weinig aandacht besteed. Sommige archieven hebben tijdens de Watersnoodramp schade opgelopen. In 1583 beginnen de eerste archieven van de gemeente Kruiningen waarna de andere gemeenten volgen. Daarnaast worden er in het gemeentearchief ook archieven van particulieren beheerd; deze zijn door derden in bewaring gegeven. Topstukken Als kostbaar stuk bezit de voormalige gemeente Rilland-Bath de uit 1782 daterende overloper van de Reigerbergse Polder. Overlopers dienden ter berekening van het zogenaamde geschot, dat is de bijdrage in de kosten voor de aanleg en het onderhoud van watergangen, sluizen, heulen en buitendijkse werken. Elke grondeigenaar was verplicht deze belasting te betalen. Studiezaal De studiezaal is gevestigd in het gemeentehuis, Oude Plein 1 in Kruiningen. Wilt u informatie uit de archieven dan is het aan te raden een afspraak te maken. In de studiezaal is een archiefassistente aanwezig. Bij afwezigheid wordt u door de collega's van de afdeling Documentaire Informatievoorziening geholpen. Gemeentearchief Reimerswaal Oude Plein 1, 4416 AK Kruiningen T 0113-395000 E gemeente@reimerswaal. nl I www.reimerswaal.nl Openingstij den Dinsdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur Zeeuws Erfgoed 6 juni 2010/02 algemeen

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 6