Fraaie landbouwschuur met bijzondere elementen De rijksmonumentale boerderij aan de Oude Rijksweg 116 in 's-Heer Arendskerke - sinds 2003 eigendom van de familie Honkoop - heeft vanouds geen naam. Doordat de boerderij in 's-Heer Arendskerke ligt, heeft de familie de naam Arendshoeve aan deze boerderij gegeven. Een leuke bijkomstigheid is dat hun zoon ook Arend heet. RESTAL PA-IE OP LIE I Dl N CITS FR DJ EE TEH Een leerling timmeren vervaardigt een nieuwe staander. De achterwand van de schuur ligt grotendeels open. Arendshoeve in 's-Heer Arendskerke Opdrachtgever Familie Honkoop Aannemer Bouwbedrijf Schrijver, 's-Gravenpolder Ontstaan van het dorp 's-Heer Arendskerke is waarschijnlijk genoemd naar de stichter van de kerk, heer Arend van Schenge. Het dorp ontstond in de tweede helft van de twaalfde eeuw, toen dit gedeelte van Zuid-Beveland ter bescherming tegen de zee door een dijk werd omringd. Ten tijde van het ontstaan lag 's-Heer Arendskerke aan de Schenge en aan de Zwake, brede geulen die steeds verder werden ingepolderd. Schepen konden na verloop van tijd niet meer bij het dorp, waardoor 's-Heer Arendskerke een agrarisch dorp werd. Historie van de hoeve De boerderij Arendshoeve ligt in de Sint-Pieterspolder op Zuid-Beveland. Deze polder is als eerste drooggelegd in 1390. Op het erf staat een oude bakkeet die dateert van voor 1600. Waarschijnlijk maakte het deel uit van een vroegere hoeve uit de vijftiende of zestiende eeuw. Omstreeks 1610 werd op het erf een nieuwe boerderij gebouwd, een huis met daaraan vast in L-vorm een landbouwschuur. Toen de schuur rond 1870 geheel afbrandde, kwam er verderop op het erf een grote, geheel gepotdekselde landbouwschuur met drie mendeuren. Het dak werd afgedekt met riet en de wolfseinden aan de kopse kanten werden versierd met decoratieve houten windveren met wit kantmotief. Deze bijzonder fraaie boerderij functioneerde tot 2005 nog als agrarisch bedrijf. Een speels muusoortje in de gepotdekselde wand zorgt voor wat licht en lucht in de landbouwschuur. In de belangstelling Eind 2009 werd door Karla Peijs, toenmalig commissaris van de Koningin in Zeeland, en Friso Wesseling, de toenmalige 17-jarige burgemeester van Madurodam, een miniatuurversie van de Arendshoeve in Madurodam onthuld. In 2010 won de familie Honkoop de derde prijs van de Erftrofee, een initiatief van Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie en Boerderijenstichting Zeeland. Met het aan deze prijs verbonden bedrag werden enige tijd later de zeventiende- eeuwse toegangshekken opgeknapt door Constructie werkplaats en Smederij Sanderse uit Schore. De smid prees de goede kwaliteit van het smeedijzeren hekwerk. Restauratiewerk De restauratiewerkzaamheden aan de landbouwschuur vonden plaats tussen april en juni van dit jaar. Ze bestonden uit het vervangen van metselwerk (borst wering waar de schuur op staat), het vervangen van muurplaten en het aanhelen van stukken staanders op sommige plaatsen. Verder zijn alle mendeuren, ramen en kleine deuren vervangen. Een opmerkelijk detail is het geschilderde raampje linksboven in een mendeur, een zogenaamde trompe l'oeil (gezichtsbedrog). Dit is opnieuw aangebracht op de mendeur. Decoratief aan deze typisch Zeeuwse landbouwschuur zijn de muizenoortjes ofwel muusoortjes: kleine, op ooghoogte aangebrachte openingen in de gepotdekselde wand om merrie en veulen wat licht en lucht te geven. Muusoortjes komen vooral voor bij boerderijen in de Zak van Zuid-Beveland. Zeeuws Erfgoed 1 4 september 2015 03

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 14