Houtrestauratie: vaak strijd tegen schimmel en knaagkever Ambachtelijk restauratiewerk tijdens Open Dag Het Schuitvlot Op de Zeeuwse Restauratiebeurs, die de SCEZ op 12 september, Open Monumentendag, in eigen gebouw Het Schuitvlot in Middelburg organiseert, tonen Zeeuwse bedrijven hun ambachtelijke vaardigheden in de monumentenzorg. Voor Zeeuws Erfgoed gaan we langs bij een van de deelnemers, Riaan Rijken van A.C. Rijken Zonen uit Koudekerke. Wie zijn werkplaats binnenstapt, ziet imposante moderne zaagmachines en draaibanken, maar ook een kast vol oude blokschaven en een wand vol beitels. Riaan is een echte ambachtsman en heeft een grote staat van dienst in res tauraties aan Zeeuwse monumenten. Hij heeft het niet altijd op de monumentencommissies, 'adviesmaffia', en maakt zich zorgen om de continuïteit van de monumenten zorg in tijden van bezuiniging. Maar hij gaat, samen met zijn zonen, gestaag met het werk door. Het is vaak een strijd tegen schimmel en bonte knaagkever. "De afgelopen jaren heb ik veel werk gehad aan torens. Voor de kerktoren van Hoedekenskerke maakten we een nieuwe balustrade. Meestal bestaat zo'n balustrade uit een zware onderregel, een aantal gedraaide balusters en een geprofileerde bovenregel. Bijna altijd worden delen van de balustrade ingepakt met lood. De balusters, die altijd in weer en wind staan, zijn extra kwetsbaar. In het verleden werden ze vaak gemaakt van grenen of eikenhout, maar tegenwoordig maken we ze haast altijd van het Afrikaanse Iroko, een tropische hardhoutsoort die niet duur is, verkrijgbaar in grote afmetingen en goed te bewerken. Bij de vieringtoren van de Grote Kerk in Goes waren de balusters en het regelwerk ook ingepakt met lood. Vanuit de gedachte dat alles oorspronkelijk moet blijven, wil men het liefst eikenhout gebruiken als er onderdelen vervangen moeten worden. Maar het looizuur uit eiken doet het lood zwaar oxideren, waardoor het na verloop van tijd lek raakt. Meestal zijn de gevolgen dan niet te overzien. Vocht kan niet weg, schimmel krijgt zijn kans - vooral als het oppervlak in de zon warm wordt - en de bonte knaagkever vindt zijn tafeltje gedekt. Daarom wordt tegenwoordig steeds minder eiken gebruikt voor dergelijke restauraties, maar worden er steeds vaker houtsoorten gebruikt die geen invloed hebben op de lood- bedekking, zoals Iroko. Bij de kerktoren van Goes vernieuwden we diverse balusters en opdekstukken, waarbij geprofileerde regels waren met een doorsnede van 30 x 30 centimeter! Dat zijn enorme afmetingen die bijna niet te hanteren zijn. Ook vernieuwden we drie koppen, die doen denken aan Walt Disneyfiguren, oorspronkelijk uit eiken gehouwen. Het zijn de gebeeldhouwde uiteinden van horizontale Riaan Rijken in zijn werkplaats voor machinale en handmatige houtbewerking in Koudekerke. draagbalken waarop de kapconstructie rust. Deze uiteinden waren bovenop met lek geworden lood bedekt, zodat er veel slechte stukken in zaten. De drie koppen, die te slecht waren om te restaureren, zijn door de aannemer van de draagbalk afgezaagd. Wij hebben de nieuwe gemaakt naar het voorbeeld van de oude, van het Amerikaanse Oregon Pine, een soort grenenhout. Deze zijn door de aannemer met glasfiberstaven bevestigd aan de draagbalken. De nieuwe loodbedekking kan ook hier nu niet meer door looizuur aangetast worden. Zeeuws Erfgoed 1 september 2015 03

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 16