NIEUW: Industrieel Museum Zeeland 2015 In 2015, Europees Jaar van het Industrieel en Technisch Erfgoed, zet het nieuwe Industrieel Museum Zeeland de Zeeuwse industrialisatie in de schijnwerpers. Op 27 juni gingen de deuren officieel open: van een unieke locatie, de voormalige suikerloods van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, getransformeerd in een prachtig museum met een stoere industriële uitstraling. Na jaren van voorbereiding hebben de stichting Industrieel Museum Zeeland en de gemeente Terneuzen samen met vele vrijwilligers, hulp van bedrijven en de Provincie Zeeland een knap staaltje werk geleverd. Het industrieel Museum Zeeland trekt veel bezoekers op de openingsdag. Een kolossaal museumpand met indrukwekkende machines. Op de voorgrond de stoomgenerator uit 1913 (foto Wilfried Stofferis). Industrialisatie van Zeeland Wie aan Zeeland denkt, denkt vaak niet meteen aan industrie. Toch is industrie al meer dan een eeuw van groot belang voor deze provincie. Sas van Gent vormt de kern van het gebied waar de industrie in de negentiende eeuw van de grond kwam. Het concept van het nieuwe museum is om in één verhaallijn de industrialisatie van Zeeland mee te maken. Je wordt meegenomen vanuit het verleden naar het heden om vervolgens in de toekomst te kijken. Oftewel: hoe heeft de industrie zich door de jaren heen ontwikkeld en welke betekenis heeft dit voor Zeeland? Museum voor jong en oud In het museum vertellen de suppoosten anekdotes over de imposante machines die in het museum staan en in werking gezet kunnen worden. Er staat een 'touch table' om (nog) meer te weten te komen over alle industriële bedrijven in Zeeland. Voor kinderen is er van alles te doen. Zij kunnen zich vermaken in het 'Doelab' waar je zelf je eigen kunstwerk kunt maken met een 3D-pen en 3D-printer. Daarnaast is aan de kassa voor 1 euro een opdrachtenboekje met speciale sleutel verkrijgbaar, waarmee kinderen op speurtocht door het museum op zoek kunnen naar speciale 'Doedozen'. Alleen met de sleutel kunnen de kinderen de zeven rode boxen met opdrachten openen. Als alle opdrachten zijn gemaakt, wacht een beloning. Het museum is ook geschikt voor groepen met kinderen, scholen en kinderfeestjes. In het practicumlokaal mogen kinderen een laboratoriumjas aantrekken en onder begeleiding technische knutsel- pakketten of andere proefjes doen, zoals suikerscrub, badzout of haargel maken. Een leuke kennismaking met industrie, chemie en techniek. Zeeuws Erfgoed 7 september 2015 03

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 7