Een neergeschoten Engelse Spitfire bij het vliegveld, april 1941 (foto Gemeentearchief Vlissingen) "Bij zo'n operatie die altijd met helder mooi weer plaats vond werd door een formatie naar grote hoogte geklommen, ongeveer 30.000 voet. In ieder geval mochten er geen 'contrails' gemaakt worden. Dan werd met een boog naar beneden gegaan waarbij de snelheid dus bijzonder groot werd en dat ein digde met een 'sweepdie wel op lage hoogte werd uitgevoerd. Wat voor je "guns" kwam werd beschoten. Buys en Pennings vormden een koppel op de linkerflank. Ik werd als nummer twee ingedeeld bij een ervaren Engelse vlieger. Wij zaten rechts van Buys en Pennings en klommen naar grote hoogte boven Noord-Frankrijk en bogen toen op de Zeeuwse eilanden aan met grote snelheid hoogte verliezend, Buys en Pennings mikten op het vliegveld Souburg. Wij kwamen ergens tussen Walcheren en Zuid-Beveland uit. Ik raakte mijn leider kwijt. Hoe kan ik me niet herinneren. Ik bevond mij waar nu de stuwdam in de Oosterschelde is en koerste richting van het noorden van Schouwen Duiveland in de hoop over het vliegveld Haamstede te komen (zo laag en met grote snelheid kun je niet op de kaart koekeloere) .Op een gegeven moment hoorde ik Bram Pennings over de radio roepen: "Zeg jongens, ik moet zwemmen!" Dat is het laatste geweest wat ik van hem gehoord heb. Buys en Pennings arriveerden boven het vliegveld toen daarjuist een Heinkel He-70 binnenkwam voor de landing. Buys atta queerde het vliegtuig één keer zonder het zwaar te beschadigen. Ondertussen waren echter twee Me-109's van de nog steeds op Vlissingen verblijvende l./JG 1 opgestegen. Zij claimden bij terugkomst drie Spitfires te hebben neergeschoten.8 Op het genoemde toestel na, keerden alle toestellen van het 611e Squadron behouden terug in Engeland. Wel verloor een ander Squadron eveneens een Spitfire boven Zeeland. Van Bram Pennings is nooit meer iets vernomen.9 Rustige periode Vanaf juni 1941 werd het enkele maanden wat rustiger op het vliegveld. Na het vertrek van de l./JG 1 verbleven er geen eenheden meer permanent op de Duitse basis. Op 16 oktober werd het vliegveld opnieuw vanaf lage hoogte aangevallen. Dit maal door Den Spiegel, oktober 1997 19

Den Spiegel | 1997 | | pagina 21