11 Vanuit Calais bereikte het schip veilig de haven van Oostende, waarna nog enige voorspoedige reizen werden ondernomen. Reis door Vlaanderen In 1628 besloten Baute en Van der Borcht weer eens een sotternie aan te gaan door met de tartaan binnendoor naar Antwerpen te varen. Dit was mogelijk geworden door de aan leg van kanalen. Sinds de val van Antwerpen in 1585 hield de Republiek de Schelde gesloten en stelde naderhand een blokkade in van de Vlaamse zeehavens. Tijdens het Bestand was wel handel via deze zeehavens mogelijk, maar het vervoer van goederen over land bleek door de hoge kosten geen reëel alternatief. Het Spaanse bewind probeerde hierin te voorzien door de aanleg van kanalen. In 1621 kwam het kanaal Oostende-Brugge gereed en in 1628 het kanaal Brugge-Gent. Baute en Van der Borcht behoorden tot de eersten die het gehele traject naar Antwerpen aflegden. Van Oostende voeren zij naar Brugge, waar zij van de magistraat een zilveren schaal ten geschenke ontvingen. Van Brugge ging de tocht naar Gent, waar de magistraat zich ook niet onbetuigd liet. Daarvandaan voeren zij via de Schelde naar Antwerpen. De intocht daar was overweldigend. Voor het eerst sinds de sluiting van de Schelde in 1585 kon een buiten lands schip de grote handelsstad rechtstreeks bereiken. Een grote menigte vergaapte zich dan ook aan het merkwaardige Spaanse schip. De reders kregen hier een zilveren schaal ten ge schenke van de magistraat. Baute en Van der Borcht lieten de tartaan daarna nog enkele reizen maken, maar door de verovering van de zilvervloot door Piet Hein in 1628 was weinig retourvracht te krijgen, zodat deze reizen geen winst opleverden. Van een la tere tocht keerde het schip niet terug. Omdat de bedrijfsvoering vanuit Antwerpen zo moeizaam verliep, besloot Baute zich te Middelburg te vestigen. Hij had daar zijn jeugd doorgebracht en sindsdien ook handelscontac ten onderhouden. Huwelijk met Catalina Ingelveert; bericht over haar vader De volgende jaren moest de afrekening van het proces in Sevilla worden geregeld. Baute wilde zich graag laten bijstaan door een be-

Zeeland | 1991 | | pagina 13