15 zijn geweest, want volgens verhalende bronnen komen de Noormannen in de 9de en 10de eeuw deze streken, vooral Walcheren, herhaal delijk plunderen! En tegen die Noormannen worden in de Scheldedelta dan ook niet minder dan vijf burgen ingericht, namelijk die van Oostburg, Souburg, Middelburg, Domburg en Burgh. Een voor de nederzettingsgeschiedenis heel belangrijke tijd is daarna de periode van de 11de, 12de en 13de eeuw. Juist in die tijd ont staan op het oude land haast alle dorpen die wij er uit later tijd kennen en die er voor een groot deel ook nu nog zijn. In deze periode worden de meeste parochiekerken gesticht, ontstaat het netwerk van ambachten, dat wil zeggen de locale bestuurseenheden, de voorlo pers van de gemeenten. In deze periode ook wordt overal het oude land bedijkt en komen de eerste steden tot ontwikkeling, onder andere de twee hoofdsteden van Zeeland, Zierikzee en Middelburg, of bijvoorbeeld in Vlaanderen de stad Aardenburg. Dat zijn allemaal heel essen tiële zaken voor de ontwikkeling van het delta gebied en het is clan ook wel zuur dat juist voor deze periode de geschreven bronnen nogal schaars en moeilijk toegankelijk zijn. Toch is hierover wel wat meer te zeggen, want het beeld dat ik geef is niet volledig. Er zijn voor cle periode tot ca 1300 namelijk ook andere bronnen dan alleen het schriftelijke ma teriaal. En dan vestig ik daarmee cle aandacht op een andere categorie historici, namelijk de archeologen. Wat de archeologie bijdraagt aan het historisch onderzoek in deze vroege pe riode is zó essentieel dat men kan zeggen dat archeologen en mediëvisten elkaar hier op voet van gelijkwaardigheid aanvullen en elkaar ab soluut niet kunnen missen. Er zijn in dit ver band prachtige voorbeelden. Wat zouden wij bijvoorbeeld nog weinig weten van cle zoge naamde vliedbergen, wanneer die niet op di verse plaatsen archeologisch waren onderzocht - ik denk met name aan wat J.A. Trimpe Burger heeft gedaan - en wanneer niet anderzijds C. Dekker met behulp van de geschreven bronnen de kasteelbergfunctie van de bergjes in de 12de en 13de eeuw zou hebben aangetoond. Of een ander voorbeeld: de nauwe samenhang tussen aan de ene kant de studie van de befaamde his- De 'Berg van Troje' te Borssele. Foto Adry van Wyngen ca 1976. Fotocoll. Zeeuws Documentatie centrum.

Zeeland | 1991 | | pagina 17