Inhoud Redactioneel Agenda Excursie naar de Biesbosch op 5 juni 2010 3 Excursie naar de Biesbosch op 5 juni 2010 5 De Cetti's Zanger aan de Zanddijkseweg 8 Morinelplevieren ter plaatse in voorjaar 2010 en door de jaren heen 11 Zwarte Ibis in 't Vroon 12 Tjip tjip tjip tjip wiet wiet tidididi 15 Broedvogelinventarisatie Bos Biggekerke 2005-2010 19 Waarnemingen van vogels op Walcheren in maart - mei 2010 In dit nummer worden we meegenomen door Quirin Smeele naar een in 2005 aan geplant stuk bos bij Biggekerke. Hoe verloopt de kolonisatie door vogels van zoiets eigenlijk? Welke vogels komen als eerste en vertrekken weer? Hij heeft het na vijf jaar moeten afbreken. Hoe dat komt, en ook zijn resultaten van die jaren, kunt u straks lezen. Verder komen de Cetti's Zanger, de Iberische Tji^taf en de Zwarte Ibis van dit voorjaar nog even onder de aandacht. En Corstiaan licht de Morinelplevier er even uit. Ze waren ook zo mooi dit voorjaar, op die akkers bij Domburg en Aagtekerke. Corstiaan en Johannes VWG-avonden De jaarlijkse ledenvergadering staat gepland op 9 februari 2011 19.30 uur, MicMec-gebouw, Korenbloemlaan 5, Vlissingen 2 'tZwelmpje 25e jaargang, nummer 3, december 2010 Het is al licht aan het worden als de wekker om 04.30 afloopt. Om 05.45 is er afgesproken op het parkeerterrein voor de Mediamarkt. Het belooft een zonnige en warme dag te worden. I k pik eerst Marcel Klootwijk op voordat we ons voegen bij de al wachtende vroege vogelaars. Onze eerste zeldzaamheid is onderweg al binnen want we zien een fietsende Gerard Troost. Rond 06.00 pikken wij Niels de Schipper nog op in Kapelle en we zijn compleet. Om 07.00 komen we aan bij de haven van Hank. In de auto is er druk gespeculeerd over de doelsoorten van vandaag. Zo'n lijstje ziet er op voorhand altijd indrukwekkend uit. We worden verwelkomd door onze ex cursieleider van vandaag, Theo Muusse. Een aantal Katwijkse vogelaars gaat ook mee. Theo zegt al snel dat er van alles mogelijk is. Zelfs de Bever is op dit vroege uur mogelijk.Verwachtingsvol vertrek ken we dan ook met de fluisterboot, die zijn naam niet altijd eer aan doet, want gefluisterd wordt er niet. Dat mag de pret niet drukken als de eerste Cetti's Zanger gehoord wordt en door sommige wordt gezien. Er wordt druk gefotografeerd, want de mist op het water zorgt voor mooie plaatjes. Rondom ons horen we diverse Gekraagde Roodstaarten en er worden twee mooie mannetjes van deze soort gezien. Theo wijst ons op de IJsvo- gelwanden, dus opletten. Al snel zien we diverse IJsvogels voor ons uit vliegen. Ze blijven mooi! Af en toe hoor je een hoopvol kreetje van iemand die kringen in het waterop pervlak ziet, wat dus misschien een Bever betekent. Helaas blijkt het te gaan om paaiende vissen. We leggen aan bij een dijkje dat uitzicht geeft over een mooi rietlandschap. Twee Snorren laten zich hier horen, evenals een Blauwborst. Een Bruine Kiekendief vliegt over. Een niesen de hooikoortsvogelaar verbreekt de stilte. Op de boot is er koffie en thee voor de liefhebbers. Volgende stop is bij een bruggetje. Al snel wordt er opgewonden geroepen, een Weidebeekjuffer! "Die vo gel, die ken ik nog niet" denk ik in eerste instantie. Het gaat dan ook om ander gevleugeld spul, de libellen. Hier zien we al snel Theo's andere passie, libellen. En hij blijkt niet de enige. Al snel hoor ik de meest sprookjesachtige namen door de lucht vliegen, zoals: Azuurwaterjuffer, Watersnuffel, Grote Roodoogjuffer, Glas snijder, Platbuik en Viervlek. Een nieuwe wereld gaat voor mij open. Vanaf nu wordt er door velen meer naar beneden gekeken dan naar boven. Pim hoort een wielewaal en een grote zilverreiger wordt gezien. Ieder gaat voor een half uur zijn eigen weg en we zien elkaar weer op de boot. De temperatuur is inmiddels boven de twintig graden gestegen. Pieter Beeke ziet nog twee Ap- pelvinken overvliegen. Rond 10.30 uur is de boottocht afgelopen. Dit is jammer, want velen hadden toch echt gerekend op 13.00 uur. Met de auto gaan we verder naar een aantal polders in de Biesbosch. Kleine hoogtepunten hier zijn verder nog een roepende Roerdomp, Havik, en grote aantallen Zomertalingen. Inmiddels loopt 25e jaargang, nummer 3, december 2010 'tZwelmpje 3

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 3